Co je Autoimunitní onemocnění a Autoimunitní protokol (AIP)

Co je autoimunita?
Autoimunita je stav, kdy imunitní systém těla napadá vlastní buňky a tkáně. Místo toho, aby chránil organismus před cizorodými látkami, jako jsou viry či bakterie, začne ničit vlastní zdravé buňky. Tím dochází k poškození různých orgánů, jako jsou klouby, kosti, mozek, srdce, kůže nebo štítná žláza. Prakticky jakýkoliv orgán či systém v těle může být autoimunitním onemocněním zasažen.

Příčiny autoimunity
Na rozvoji autoimunitních chorob se podílejí tři hlavní faktory - genetická predispozice, životní styl a environmentální vlivy. Autoimunita nevzniká ze dne na den, ale jde o postupný proces. Často proto trvá několik let, než lékaři správně rozpoznají první příznaky a stanoví diagnózu.

Ačkoliv se autoimunitní onemocnění často přisuzují dědičnosti, genetické faktory tvoří pouze třetinu příčin jejich vzniku. Zbylé dvě třetiny jsou dány životním stylem a vnějším prostředím, což znamená, že máte možnost aktivně ovlivnit rozvoj autoimunity.

Genetická predispozice
Vrozená náchylnost k autoimunitním chorobám je daná a nedá se ovlivnit. Neznamená to však, že se u vás autoimunita nutně rozvine. Při dodržování zdravého životního stylu se nemusí projevit vůbec.

Environmentální vlivy
Spouštěčem autoimunity může být bakteriální či virová infekce, vystavení toxinům a škodlivým chemikáliím (např. v drogerii, kosmetice nebo potravinách) nebo silný emoční stres. Tyto faktory mohou představovat "poslední kapku" vedoucí k propuknutí autoimunitního onemocnění.

Životní styl
Nezanedbatelný vliv má také životní styl - nevhodná strava s nadbytkem prozánětlivých potravin, nedostatek spánku, sedavý způsob života, chronický stres, užívání některých léků, konzumace alkoholu, ale i zeměpisná poloha s nedostatkem slunečního světla či nadměrná expozice modrému záření z obrazovek. Tyto faktory přispívají k metabolicko-imunitní nerovnováze, narušení střevního mikrobiomu, hormonálním výkyvům, nedostatku vitamínů a minerálů a v konečném důsledku k poruše funkce imunitního systému, což zvyšuje riziko rozvoje autoimunitních chorob.

Co je Autoimunitní protokol (AIP)?
Autoimunitní protokol je revoluční léčebný program zaměřený na zmírnění příznaků autoimunitních onemocnění. Nejde jen o okamžité potlačení aktuálních projevů, ale především o vytvoření dlouhodobě udržitelného životního stylu, který lidem s autoimunitou umožní žít naplno i navzdory závažným diagnózám.

Jak AIP funguje?
Autoimunitní protokol vychází z poznatků více než 1200 vědeckých studií a zaměřuje se na 4 klíčové oblasti, které významně přispívají k rozvoji autoimunitních chorob - výživu, zdraví střev, regulaci hormonální rovnováhy a regulaci imunitního systému.

Správně zvolená strava bohatá na živiny, režimová opatření a vhodné doplňky stravy napomáhají zklidnit nadměrnou aktivitu imunitního systému. To může vést nejen ke zmírnění symptomů, ale až k úplné remisi - vymizení všech příznaků a zastavení progrese nemoci.

Pozitivní účinky Autoimunitního protokolu byly potvrzeny i vědeckými studiemi, například u pacientů s autoimunitním onemocněním štítné žlázy nebo s idiopatickými střevními záněty jako je Crohnova choroba. V současnosti probíhá hodnocení studie zaměřené na revmatoidní artritidu a psoriázu.

AIP není jen dieta

Základem AIP je eliminační dieta trvající 1-3 měsíce, při které se vylučují běžné alergeny a záněty podporující potraviny. Pestrá a kvalitní strava je však pouze jedním z pilířů - důležitou roli hraje také zvládání stresu, kvalitní spánek, přiměřená fyzická aktivita, detoxikace a práce na psychické pohodě. Dieta je tak pouze jednou z pěti základních složek Autoimunitního protokolu.

Varianty a přizpůsobení AIP
Existují dvě varianty Autoimunitního protokolu - základní CORE a mírnější MODIFIED verze.

AIP lze přizpůsobit vašemu životu a individuálním potřebám. Každý člověk je jedinečný se svými specifickými požadavky a možnostmi. Díky letitým zkušenostem vám pomůžeme nastavit AIP na míru.

Bojujete kromě autoimunity i s dalšími zdravotními problémy? Žádný strach, AIP lze kombinovat s jinými léčebnými protokoly (např. 5R protokolem, protikvasinkovou dietou, histaminovou dietou nebo low-FODMAP dietou).

Autoimunitní onemocnění a Autoimunitní protokol (AIP)